Start list

Clásica San Sebastián 2021

Riders
100/ 175
57.1%
Abandons
75
42.9%
DNS
23
Teams
25
Riders per team
7

Clásica San Sebastián 2021
Start list
# Bib number  |  N: Nation  |  DOB: Date of birth
# Rider Team N DOB
1 ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step FRA 06/11/1992
2 DNF CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step ITA 10/25/1990
3 DNF CERNY Josef Deceuninck - Quick-Step CZE 05/11/1993
4 DEVENYNS Dries Deceuninck - Quick-Step BEL 07/22/1983
5 HONORÉ Mikkel * Deceuninck - Quick-Step DEN 01/21/1997
6 KNOX James Deceuninck - Quick-Step GBR 11/04/1995
7 DNF STYBAR Zdenek Deceuninck - Quick-Step CZE 12/11/1985
11 DNF BIDARD François Ag2r Citroen Team FRA 03/19/1992
12 BOUCHARD Geoffrey Ag2r Citroen Team FRA 04/01/1992
13 DNF CALMEJANE Lilian Ag2r Citroen Team FRA 12/06/1992
14 DNF CHEREL Mickaël Ag2r Citroen Team FRA 03/17/1986
15 HÄNNINEN Jaakko * Ag2r Citroen Team FIN 04/16/1997
16 DNF TOUZÉ Damien * Ag2r Citroen Team FRA 07/07/1996
17 WARBASSE Larry Ag2r Citroen Team USA 06/28/1990
21 AYUSO PESQUERA Juan * UAE Team Emirates ESP 09/16/2002
22 DNF CONTI Valerio UAE Team Emirates ITA 03/30/1993
23 COVI Alessandro * UAE Team Emirates ITA 09/28/1998
24 DE LA CRUZ MELGAREJO David UAE Team Emirates ESP 05/06/1989
25 DNF RIABUSHENKO Aliaksandr UAE Team Emirates BLR 10/12/1995
26 DNF TRENTIN Matteo UAE Team Emirates ITA 08/02/1989
27 ULISSI Diego UAE Team Emirates ITA 07/15/1989
31 SANCHEZ GIL Luis Leon Astana - Premier Tech ESP 11/24/1983
32 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka Astana - Premier Tech ESP 10/07/1987
33 FEDOROV Yevgeniy * Astana - Premier Tech KAZ 02/16/2000
34 NATAROV Yuriy * Astana - Premier Tech KAZ 12/28/1996
35 RODRIGUEZ GARAIKOETXEA Óscar Astana - Premier Tech ESP 05/06/1995
36 ROMO Javier * Astana - Premier Tech ESP 01/06/1999
37 DNF STALNOV Nikita Astana - Premier Tech KAZ 09/14/1991
41 BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo ITA 08/22/1987
42 CICCONE Giulio Trek - Segafredo ITA 12/20/1994
43 DNF KAMP EGESTED Alexander Trek - Segafredo DEN 12/14/1993
44 LÓPEZ Juan Pedro * Trek - Segafredo ESP 07/31/1997
45 MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo NED 11/26/1986
46 DNF NIBALI Antonio Trek - Segafredo ITA 09/23/1992
47 DNF QUARTERMAN Charlie * Trek - Segafredo GBR 09/06/1998
51 DNF ALEOTTI Giovanni * Bora - Hansgrohe ITA 05/25/1999
52 BENEDETTI Cesare Bora - Hansgrohe ITA 08/03/1987
53 DNF FABBRO Matteo Bora - Hansgrohe ITA 04/10/1995
54 DNF GAMPER Patrick * Bora - Hansgrohe AUT 02/18/1997
55 DNF KELDERMAN Wilco Bora - Hansgrohe NED 03/25/1991
56 DNF KONRAD Patrick Bora - Hansgrohe AUT 10/13/1991
57 DNF SCHELLING Ide * Bora - Hansgrohe NED 02/06/1998
61 CARRETERO Héctor Movistar Team ESP 05/28/1995
62 DNF JACOBS Johan * Movistar Team SUI 03/01/1997
63 JORGENSON Matteo * Movistar Team USA 07/01/1999
64 ROJAS GIL José Joaquin Movistar Team ESP 06/08/1985
65 RUBIO REYES Einer Augusto * Movistar Team COL 02/22/1998
66 SAMITIER SAMITIER Sergio Movistar Team ESP 08/31/1995
67 SERRANO Gonzalo Movistar Team ESP 08/17/1994
71 BERWICK Sebastian * Israel Start-Up Nation AUS 12/15/1999
72 CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation CAN 09/01/1993
73 DNF DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation ITA 05/19/1986
74 DNF GOLDSTEIN Omer * Israel Start-Up Nation ISR 08/13/1996
75 HERMANS Ben Israel Start-Up Nation BEL 08/06/1986
76 HOLLENSTEIN Reto Israel Start-Up Nation SUI 08/22/1985
77 DNF NIV Guy Israel Start-Up Nation ISR 12/08/1994
81 DNF BRUNEL Alexys * Groupama - FDJ FRA 10/10/1998
82 DNF DAVY Clement * Groupama - FDJ FRA 07/17/1998
83 DNF LADAGNOUS Matthieu Groupama - FDJ FRA 12/12/1984
84 REICHENBACH Sébastien Groupama - FDJ SUI 05/28/1989
85 ROUX Anthony Groupama - FDJ FRA 04/18/1987
86 SEIGLE Romain Groupama - FDJ FRA 10/11/1994
87 VAN DEN BERG Lars * Groupama - FDJ NED 07/07/1998
91 BARTA William * EF Education - Nippo USA 01/04/1996
92 DNF CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever EF Education - Nippo ECU 03/28/1993
93 CARR Simon * EF Education - Nippo GBR 08/29/1998
94 DNF EL FARES Julien EF Education - Nippo FRA 06/01/1985
95 GUERREIRO Ruben EF Education - Nippo POR 07/06/1994
96 KEUKELEIRE Jens EF Education - Nippo BEL 11/23/1988
97 POWLESS Neilson * EF Education - Nippo USA 09/03/1996
101 BERNAL GOMEZ Egan Arley * Ineos Grenadiers COL 01/13/1997
102 DNF AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey Ineos Grenadiers CRC 08/29/1986
103 RODRIGUEZ CANO Carlos * Ineos Grenadiers ESP 02/02/2001
104 DNF MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe * Ineos Grenadiers COL 04/25/1996
105 MOSCON Gianni Ineos Grenadiers ITA 04/20/1994
106 YATES Adam Ineos Grenadiers GBR 08/07/1992
107 DNF PUCCIO Salvatore Ineos Grenadiers ITA 08/31/1989
111 DNF CABOT Jeremy Total Direct Énergie FRA 07/24/1991
112 DE LA PARTE GONZALEZ Victor Total Direct Énergie ESP 06/22/1986
113 FERRON Valentin * Total Direct Énergie FRA 02/08/1998
114 DNF GAILLARD Marlon * Total Direct Énergie FRA 05/09/1996
115 DNF GRELLIER Fabien Total Direct Énergie FRA 10/31/1994
116 DNF MAITRE Florian * Total Direct Énergie FRA 09/03/1996
117 DNF SIMON Julien Total Direct Énergie FRA 10/04/1985
121 BUITRAGO SANCHEZ Santiago * Bahrain Victorious COL 09/26/1999
122 LANDA MEANA Mikel Bahrain Victorious ESP 12/13/1989
123 DNF INKELAAR Kevin * Bahrain Victorious NED 07/08/1997
124 DNF NOVAK Domen Bahrain Victorious SLO 07/12/1995
125 PADUN Mark * Bahrain Victorious UKR 07/06/1996
126 MOHORIC Matej Bahrain Victorious SLO 10/19/1994
127 WILLIAMS Stephen * Bahrain Victorious GBR 06/09/1996
131 DNF ARMEE Sander Team Qhubeka ASSOS BEL 12/10/1985
132 DNF BARBERO CUESTA Carlos Team Qhubeka ASSOS ESP 04/29/1991
133 FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS SUI 01/26/1994
134 DNF LINDEMAN Bertjan Team Qhubeka ASSOS NED 06/16/1989
135 DNF BROWN Connor * Team Qhubeka ASSOS USA 11/09/1996
136 DNF SUNDERLAND Dylan * Team Qhubeka ASSOS AUS 02/26/1996
137 VINJEBO NYGAARD Emil Team Qhubeka ASSOS DEN 03/24/1994
141 ZEITS Andrey Team BikeExchange KAZ 12/14/1986
142 COLLEONI Kevin * Team BikeExchange ITA 11/11/1999
143 DNF GRMAY Tsgabu Gebremaryam Team BikeExchange ETH 08/25/1991
144 NIEVE ITURALDE Mikel Team BikeExchange ESP 05/26/1984
145 SCHULTZ Nicholas Team BikeExchange AUS 09/13/1994
146 STANNARD Robert * Team BikeExchange NZL 09/16/1998
147 YATES Simon Team BikeExchange GBR 08/07/1992
151 BOUWMAN Koen Jumbo - Visma NED 12/02/1993
152 HARPER Chris Jumbo - Visma AUS 11/23/1994
153 HOFSTEDE Lennard Jumbo - Visma NED 12/29/1994
154 VAN HOOYDONCK Nathan Jumbo - Visma BEL 10/12/1995
155 OOMEN Sam Jumbo - Visma NED 08/15/1995
156 TOLHOEK Antwan Jumbo - Visma NED 04/29/1994
157 VINGEGAARD RASMUSSEN Jonas * Jumbo - Visma DEN 12/10/1996
161 FERNÁNDEZ ANDUJAR Rubén Cofidis ESP 03/01/1991
162 BARCELÓ ARAGÓN Fernando * Cofidis ESP 01/06/1996
163 DNF RODRIGUES DE CARVALHO André * Cofidis POR 10/31/1997
164 DNF HAAS Nathan Cofidis AUS 03/12/1989
165 HERRADA LÓPEZ José Cofidis ESP 10/01/1985
166 DNF BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael Cofidis ERI 01/05/1991
167 PERICHON Pierre-Luc Cofidis FRA 01/04/1987
171 LASTRA MARTINEZ Jonathan Caja Rural - Seguros RGA ESP 06/03/1993
172 AMEZQUETA MORENO Julen Caja Rural - Seguros RGA ESP 08/12/1993
173 DNF BAGUES KALPARSORO Aritz Caja Rural - Seguros RGA ESP 08/19/1989
174 DNF IRISARRI RINCON Jon Caja Rural - Seguros RGA ESP 11/09/1995
175 MURGUIALDAY ELORZA Jokin * Caja Rural - Seguros RGA ESP 03/19/2000
176 LAZKANO LOPEZ Oier * Caja Rural - Seguros RGA ESP 11/07/1999
177 DNF BARRENETXEA GOLZARRI Jon * Caja Rural - Seguros RGA ESP 04/20/2000
181 DNF BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel Euskaltel - Euskadi ESP 08/21/1989
182 DNF ITURRIA SEGUROLA Mikel Euskaltel - Euskadi ESP 03/16/1992
183 MARTIN SANZ Gotzon * Euskaltel - Euskadi ESP 02/15/1996
184 DNF BOU COMPANY Joan * Euskaltel - Euskadi ESP 01/16/1997
185 AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai * Euskaltel - Euskadi ESP 06/11/1996
186 MATÉ MARDONES Luis Ángel Euskaltel - Euskadi ESP 03/23/1984
187 DNF AZPARREN IRURZUN Xavier Mikel * Euskaltel - Euskadi ESP 11/25/1999
191 BAKELANTS Jan Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux BEL 02/14/1986
192 EIKING Odd Christian Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux NOR 12/28/1994
193 HERMANS Quinten Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux BEL 07/29/1995
194 PETILLI Simone Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux ITA 05/04/1993
195 ROTA Lorenzo Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux ITA 05/23/1995
196 DNF VAN MELSEN Kevin Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux BEL 04/01/1987
197 DNF KOCH Jonas Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux GER 06/25/1993
201 DNF COMBAUD Romain Team DSM FRA 04/01/1991
202 DNF HAGA Chad Team DSM USA 08/26/1988
203 HAMILTON Chris Team DSM AUS 05/18/1995
204 HINDLEY Jai * Team DSM AUS 05/05/1996
205 DNF ROCHE Nicholas Team DSM IRL 07/03/1984
206 VERMAERKE Kevin * Team DSM USA 10/16/2000
207 DNF VAN WILDER Ilan * Team DSM BEL 05/14/2000
211 LANGELLOTTI Victor Burgos - BH MON 06/07/1995
212 DNF NAVARRO GARCIA Daniel Burgos - BH ESP 07/08/1983
213 DNF SMIT Willie Burgos - BH RSA 12/29/1992
214 DNF MOLENAAR Alex * Burgos - BH NED 07/13/1999
215 DNF CABEDO CARDA Oscar Burgos - BH ESP 11/12/1994
216 MADRAZO RUIZ Ángel Burgos - BH ESP 07/30/1988
217 DNF SANCHEZ MAYO Pelayo * Burgos - BH ESP 03/02/2000
221 DNF CONCA Filippo * Lotto Soudal ITA 09/22/1998
222 GOOSSENS Kobe * Lotto Soudal BEL 04/29/1996
223 OLDANI Stefano * Lotto Soudal ITA 01/10/1998
224 SWEENY Harry * Lotto Soudal AUS 07/09/1998
225 VAN GILS Maxim * Lotto Soudal BEL 11/25/1999
226 DNF HOLMES Matthew Lotto Soudal GBR 12/08/1993
227 DNF VERVLOESEM Xandres * Lotto Soudal BEL 05/13/2000
231 ANACONA GÓMEZ Winner Andrew Team Arkéa - Samsic COL 08/11/1988
232 BARGUIL Warren Team Arkéa - Samsic FRA 10/28/1991
233 DNF FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo * Team Arkéa - Samsic COL 02/21/1996
234 DNF LOUVEL Matis * Team Arkéa - Samsic FRA 07/19/1999
235 DNF RIOU Alan * Team Arkéa - Samsic FRA 04/02/1997
236 ROSA Diego Team Arkéa - Samsic ITA 03/27/1989
237 HARDY Romain Team Arkéa - Samsic FRA 08/24/1988
241 DNF GARCÍA PIERNA Raúl * Equipo Kern Pharma ESP 02/23/2001
242 AGIRRE EGAÑA Jon * Equipo Kern Pharma ESP 09/10/1997
243 DNF NOVIKOV Savva * Equipo Kern Pharma RUS 07/27/1999
244 BERRADE FERNANDEZ Urko * Equipo Kern Pharma ESP 11/28/1997
245 ADRIÁ OLIVERAS Roger * Equipo Kern Pharma ESP 04/18/1998
246 DNF LÓPEZ CARAVACA Jordi * Equipo Kern Pharma ESP 08/14/1998
247 PARRA CUERDA José Félix * Equipo Kern Pharma ESP 01/16/1997
- DNS WANDAHL Frederik * Bora - Hansgrohe DEN 05/09/2001
- DNS CANAL BLANCO Carlos * Burgos - BH ESP 06/28/2001
- DNS OKAMIKA BENGOETXEA Ander Burgos - BH ESP 04/02/1993
- DNS OSORIO CARVAJAL Alejandro * Caja Rural - Seguros RGA COL 05/28/1998
- DNS SÁEZ BENITO Hector Caja Rural - Seguros RGA ESP 11/06/1993
- DNS PEREZ Anthony Cofidis FRA 04/22/1991
- DNS WHELAN James * EF Education - Nippo AUS 07/11/1996
- DNS MENDEZ NOREÑA Daniel Alejandro * Equipo Kern Pharma COL 06/02/2000
- DNS CUADRADO RUIZ DE GAUNA Unai * Euskaltel - Euskadi ESP 09/26/1997
- DNS BADILATTI Matteo Groupama - FDJ SUI 07/30/1992
- DNS DOULL Owain Ineos Grenadiers GBR 05/02/1993
- DNS HENAO GOMEZ Sebastian Ineos Grenadiers COL 08/05/1993
- DNS RIVERA VARGAS Brandon Smith * Ineos Grenadiers COL 03/21/1996
- DNS SOSA CUERVO Ivan Ramiro * Ineos Grenadiers COL 10/31/1997
- DNS VLIEGEN Loïc Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux BEL 12/20/1993
- DNS MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation IRL 08/20/1986
- DNS VERSCHAEVE Viktor * Lotto Soudal BEL 08/03/1998
- DNS LOPEZ MORENO Miguel Angel Movistar Team COL 02/04/1994
- DNS MÜHLBERGER Gregor Movistar Team AUT 04/04/1994
- DNS RUSSO Clement Team Arkéa - Samsic FRA 01/20/1995
- DNS BOOKWALTER Brent Team BikeExchange USA 02/16/1984
- DNS POWER Robert Team Qhubeka ASSOS AUS 05/11/1995
- DNS RODRÍGUEZ MARTIN Cristian Total Direct Énergie ESP 03/03/1995